Informații Generale

  • Titlu post: Economist Coordonator-Departament Contabilitate
  • Departament: Contabilitate
  • Raportează către: Director Financiar
  • Supervizează: Echipa de Contabilitate
  • Locație: Bacau
  • Tip de angajare: Full-time, On site

Candidatul Ideal

  • Educație: Absolvent al învățământului superior economic de specialitate;
  • Experiență: Minim 3 ani de experiență într-o poziție similară;
  • Competențe lingvistice: Cunoștințe de limba engleză la nivel mediu;

Cunoștințe profesionale

  • Cunoștințe temeinice privind sistemul organizatoric și financiar-contabil.
  • Cunoștințe solide în legislația în vigoare privind domeniul financiar-contabil.

Abilități

  • Capacitate de organizare și coordonare a activității departamentului.
  • Rigoare, responsabilitate, seriozitate și atitudine principială în relațiile cu oamenii.
  • Obiectivitate în aprecierea și analiza situațiilor economice, financiare și sociale.
  • Spirit de echipă.

Descrierea Postului

  • Organizează contabilitatea și controlul înregistrărilor operațiunilor economico-financiare ale firmei pentru a reflecta fidel patrimoniul, situația financiară și rezultatele obținute.
  • Coordonează activitatea departamentului pentru asigurarea înregistrării cronologice și
  • sistematice a documentelor justificative în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
  • Supraveghează reconcilierea și închiderea conturilor.
  • Asigură elaborarea balanței de verificare la termenele stabilite de legislația în vigoare.
  • Asigură depunerea la termen a raportărilor contabile conform legislației fiscale.
  • Organizează și participă la întocmirea lucrărilor de închidere a exercițiului financiar-
  • contabil și la operatiunile de inventariere a patrimoniului.
  • Întocmește situațiile financiare.
  • Participă la auditul financiar al societății.
Categorie: Contabilitate
Tip: Norma intreaga
Locatie: Bacau

Allowed Type(s): .pdf, .doc, .docx